Konstrukcje stalowe w budownictwie

Stal to stop żelaza z węglem oraz z innymi dodatkami stopowymi, które po skrzepnięciu służą do przeróbki plastycznej, umożliwiającej nadanie im odpowiedniego kształtu. Na twardość danej stali wpływa przede wszystkim ilość zawartego w niej węgla. Konstrukcje stalowe są budowane ze stali walcowanej lub z blachownic o różnym przekroju, która również służy do budowy różnego typu hal, przyrządów, maszyn.

konstrukcja stalowa

Obecnie wiele budynków opartych jest właśnie na tego typu konstrukcjach, które kojarzą się przede wszystkim z trwałością. Konstrukcje stalowe są podstawą olbrzymich hal sportowych, salonów samochodowych, magazynów przemysłowych. Składają się z belek stropowych oraz słupów. Budynki wykonywane ze stali wykorzystują kształtowniki takie jak celowniki i zetowniki, które są stosowane w szczególności, w halach jako płatwie przymocowane do rygli ścian. Wykorzystanie szerokiego zakresu technologii zaowocowało wyparciem konstrukcji betonowych, a wprowadzeniem konstrukcji stalowych, które są lekkie oraz łatwiejsze w montażu i przede wszystkim można je przetwarzać w zależności od potrzeb. Na konstrukcji stalowej oparty jest cały ciężar budynku. Obecnie cały czas inżynierowie pracują nad tym, aby do zbudowania jak największej budowli potrzebna była stosunkowo jak najmniejsza ilość stali. Stalowe, nowoczesne konstrukcje posiadają bardzo dużo zalet.

Sam montaż konstrukcji jest o wiele szybszy i zajmuje około 20-25% mniej czasu trwania montażu innych, tradycyjnych konstrukcji. Zależy to w szczególności od materiałów, kształtowników oraz pracy ludzi, którzy w tym przypadku muszą znać się na wykonywanej przez siebie pracy. Kolejną ważną zaletą jest fakt, że w każdej chwili konstrukcja może ulec przebudowie, bądź rozbiórce. Konstrukcje ze stali nie są jednak pozbawione wad. Przede wszystkim w czasie pożaru ulegają niezbyt korzystnym zmianom, ponieważ nie są już tak sztywne, a więc ulegają deformacji.

Dodaj komentarz